Životopis

Jana Tetourová se narodila v Českých Budějovicích. Během studií zpěvu na pražské konzervatoři, soukromě navštěvovala hodiny zpěvu u paní Libuše Domaninské. Zpěv absolvovala u prof. Magdalény Hájossyové na Akademii múzických umění v Praze.
Vedle studií se účastnila mistrovských kurzů Evy Randové v Českých Budějovicích, Petera Mikuláše v Piešťanech a Grace Bumbry v Salcburgu. Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka.

Poprvé na sebe upozornila při Mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové, v níž získala 1. cenu a zároveň cenu Absolutního vítěze. Na základě tohoto úspěchu byla pozvána k hostování v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde poprvé vystoupila v roli Záviše (Čertova stěna) a k sólovému recitálu v komorním cyklu České filharmonie v pražském Rudolfinu. Po ukončení studia debutovala jako Zefka (Zápisník Zmizelého) na scéně Národního divadla, kde dále nastudovala několik rolí: Flora Bervoix (La Traviata), Pavlína (Piková dáma).

V současné době je sólistkou Divadla J.K.Tyla v Plzni. Její pěvecké umění i mimořádné herecké kvality ji vynesly do popředí plzeňské operní scény. Během působení na této scéně ztvárnila řadu klíčových mezzosopránových rolí, například Santuzza (Sedlák Kavalír), Amneris (Aida), Vlasta (Šárka), Carmen ve stejnojmené Bizetově opeře, Dalila (Samson a Dalila), titulní roli ve Dvořákově opeře Čert a Káča, Lišáka v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky, Dorabella (Cosi fan tutte), Jana z Arcu (Panna orleánská), Herodias (Salome) a další.
Jako Carmen a Suzuki (Madam Butterfly) se představila na turné po Japonsku. Dále měla možnost vystupovat v roli Varvary (Káťa Kabanová)v divadle v Curychu po boku Gabriely Beňačkové.

Soustavně se věnuje koncertní činnosti, a to jak interpretaci tvorby oratorní (Dvořák: Stabat mater, Mozart: Reqiem, Pergolesi: Stabat Mater), tak i komorní (písně R. Shumanna, G. Mahlera, R. Srausse, A. Dvořáka, B. Martinů, P. Ebena). V rámci své oratorní a koncertní činnosti se několikrát představila na festivalu Pražský podzim.

Pro Český rozhlas natočila písňový cyklus Jaroslava Křičky Severní noci a baladu Otakara Ostrčila Osiřelo dítě. Spolu s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonii nahrála pro Supraphon Melancholické písně o lásce Vítězslava Nováka. S harfenistkou Kateřinou Englichovou natočila dva písňové cykly Petra Ebena Šestero písní milostných a Písně k loutně.
V září 2010 Jana Tetourová vystoupila jako Sally Grant v opeře The Servant od současného italského skladatele Marca Tuttina. Tato opera byla českou premiérou a byla uvedena v rámci Armel Opera Competition and Festival v maďarském  Szegedu.

© Všechna práva vyhrazena Jana Tetourová - operní pěvkyně

webdesign ANTstudio.cz